Yemek fotoğrafçısıyım, bir yemeği en güzel nasıl fotoğraflarım, hangi tabakta daha güzel durur, nasıl daha güzel sunulur, gibi konular günlük hayatımda kafamı en çok kurcalayan şeyler..

Biraz da bu nedenden prop sitilistiyim de.. Bir yemeği güzel göstermek öncelikle onu güzel pişirmekten, sunmaktan ve doğru ışığı yakalamaktan geçse de diğer bir önemli konu da hangi tabakta, nasıl bir masada, yanında hangi bardakla, nasıl bir renk ve doku kompozisyonu yaptığına bakıyor... Hal böyle olunca senelerdir, tabak, çanak. örtü, ahşap fonlar, çatallar, camlar vs. vs aklınıza gelen gelmeyen binlerce şeyi topluyorum, sonra da çekimlerde özenle seçerek ve büyük bir mutlulukla kullanıyorum.. 

Bu toplama sürecinde antikayı da ne kadar çok sevdiğimi keşfettim, dolayısı ile çok yerim kalmış gibi onları da topluyorum.. Eski, yıkık dökük objeleri alıp onları kendimce yenilemeyi ve yeni görevler yükleyerek kullanmaya bayılıyorum...

Yemek fotoğrafçılığı ve prop stilistliği ile ilgili dersler veriyorum, kimi zaman MSA'da kimi zaman da gün ışığı stüdyomun olduğu Simotas binasında yani Kuzguncukta.. Bu dersler için benimle irtibata geçebilir ya da sosyal medyadan beni takip edebilirsiniz..Bildiklerimi paylaşmayı öğretmeyi seviyorum, derslerden gözleri parlayarak çıkan öğrencileri görmek ve hatta sonra onların işlerinde daha iyi yerlere geldiklerini izlemek bence paha biçilemez bir duygu..

Aslen Antropologum, üniversite hayatından sonra 10 sene kurumsal dünyada pazarlama yaptım. 30 yaş krizi ile birlikte herşeyi bırakıp çocukluğumdan beri tutkum olan fotoğrafçılığa yeniden burnumu soktum ve yemek fotoğrafçısı olucam diye tutturdum...Bizim ailede erkekler dahil herkes çok lezzetli yemek yapar, belki biraz da bu yüzden büyürken yemek yapma sırası hiç bana gelmedi, ben hep sofrayı kuran, yemekleri tabaklayan, peçeteleri seçen oldum... şaka maka hala aynı şeyi yapıyorum, büyük bir zevkle..:)

Fotoğrafçılığın yanı sıra, hangi yemeği nasıl güzel sunarım takıntımdan dolayı restoranlara tabak ve sunum danışmanlıkları yapıyorum, objeleri bir araya getirip dekor yapma tutkumdan dolayı kimi zaman mekanlara dekor danışmanlığı yapıyorum, çalıştığım büyük küçük tüm projelerde sanat yönetmenliği yapıyorum ve tabi ki çok lezzetli yemek videoları çekiyorum... 

Fotoğrafçılığın yanı sıra çok sevdiğim arkadaşım Refika Birgül ile Refikadan markasını kurduk, amacımız ülkemizde kaybolan zanaatlerin yaşamasına katkıda bulunmak, ve bu değerli malzemelerin sizler  ve bizler tarafından daha çok değerinin bilinmesi için elimizden geleni yapıp daha çok eve girmesini sağlamak .. Bu yola çıktığımızda henüz kimsenin yanaşmadığı emaye ürünlerin bugün geldiği nokta ve yeni fabrikaların açılmasında tuzumuz olduğunu bilmek bizim için gurur kaynağı... Bu yolda bize destek veren herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.. bu ülkenin değerlerin sahip çıkması gerekenler biziz ve asla geç değil..

Her türlü sorunuz , ya da sadece merhaba demek için için bahar@baharkitapci.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Sevgiler

Bahar 
Using Format